DOLGU

DANIŞMA FORMU

Kırışıklıkları tedavi etmeye yardımcı dünyada da yaygın olarak kullanılan dolgu maddesi, Hyaluronik Asit’tir. FDA onaylı, hayvansal olmayan, enjekte edildiği yere hacim veren, güvenli ve doğal bir üründür. Etkisi hemen görülür ve seçilen konsantrasyona göre 12-16 ay devam eder.

Cilt altında bulunan ve zamanla azalan bu maddenin yerine konması ve hücreler arası boşluğu doldurması esasına dayanan bir uygulamadır.

Dolgu tedavisi ile yüzün çeşitli bölgelerinde hafif çizgilerden derin kırışıklıklara kadar tüm uygulamalarda sonuç almak mümkündür. Dolguların kırışıklıklar dışındaki kullanım alanları; dudak konturunu belirginleştirme, dudak dolgunlaştırma, yüzün çökmüş bölgelerine hacim vererek gençleştirme olarak sıralanabilir. 12-16 ay arasında kalıcı olabilir.

ALTERNATİF TEDAVİ:

Hyaluronik asit enjeksiyonu alternatifleri; tedaviyi hiç yaptırmamak, diğer dolgu maddeleri (kollagen vs..), otojen yağ dokusu implantasyonu olabilir. Riskler ve olası komplikasyonlar uygulanacak metoda, ürünün süspansiyon halinde hazırlanmasına, hastanın tedavi sonrası talimatlara (buz uygulama, masaj) uyup uymamasına göre değişebilir.

ENJEKSİYONUN RİSKLERİ:

Her türlü aktivite belli bir riske sahiptir. Kişi elde edeceği yarar ile riskleri karşılaştırarak karar vermelidir. Burada seçim yaparken uygulamanın riskleri ile sağlayacağı yararlar karşılaştırılmalıdır. Tedavi edilecek deri alanında veya yakınında akut veya kronik deri hastalığı (enfeksiyon, iltihap, sivilce) mevcut ise, ürünü kullanmamanız önerilir. Ürünün bileşiminde bulunan maddelerden her hangi birine karşı alerjisi olan kişilerde, protein alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. Başlangıçta oluşan şişkinlik ve kızarıklık düzelene kadar, tedavi edilen deri bölgesinin güneşe ve UV lamba ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Aşağıda anlatılan komplikasyonların çok nadir görülmesine rağmen, siz plastik cerrahınız ile tüm olabilecek komplikasyonları ve riskleri tartışmalı ve anlamalısınız.

1- Hematom (morluk) veya uygulama yerinde kanama, ağrı ve ödem: Genellikle iğne ucu büyüklüğündeki bir alanda geçici kanama ve geçici ağrı olması, enjeksiyon bölgesinde lokalize kızarıklık, ekimoz, hematom veya 2-6 gün içinde çoğunlukla düzelen hafif bir ödem meydana gelmesidir. Bu durumda kanama noktasına tampon ile basınç yapılır. Kanama doku içine olursa dokuda yayılmasına bağlı hafif morluk yada pembe renk oluşabilir. Uygulamadan önce 10 günden itibaren aspirin kullanmayınız. Aspirin kanama riskini arttırır.

2- Allerjik reaksiyonlar: Çok çok nadir durumlarda kullanılan ilaca karşı alerjik reaksiyon oluşabilir. Bu durumda ek tedaviler uygulanabilir.

3- Yüzde asimetri: Çok çok nadiren uygulama sonrası yüzde asimetri oluşabilir. Çoğu zaman birkaç günde geçer. Daha uzun sürerse doktorunuza haber veriniz.

4- Nodül veya Papül: Çok nadiren enjeksiyon yerinde doku içinde sertlik, ödem, hafif şişlik olabilir. Gözle görülemeyen ancak dokunmayla hissedilebilen derialtı papülleri, göz çevresinde oluşan derialtı nödülleri ve sertlik (endurasyon) alanları oluşumu da not edilmiştir ve bunlar aşırı düzeltilmenin neticesinde meydana gelebilir. Uygun çözme ve enjeksiyon tekniklerine uyulmasıyla, enjeksiyon bölgesinde derialtı nodüllerin erken dönemde ortaya çıkması (tedaviden sonraki 3-6 hafta içinde) en aza indirilebilir

5- Hamilelik, Emzirme, 18 yaş altı, : Hyaluronik asit yaptırmamanız önerilir. Bu kişilerde kullanımının güvenliliği kanıtlanmamıştır.

6- Makyaj: Hyaluronik asit yapıldığı gün yüzünüze makyaj malzemesi, krem ya da herhangi madde sürmeyiniz.

7-Deri infarktüsü veya emboli: Kan damarları içine enjeksiyou nedeniyle oluşabilir. Ürünün damar içine girmesi damarları tıkayabilir.

8-Tatmin etmeyen sonuç: Uygulama sonucu çok nadiren tatmin etmeyici olabilir. Bazı durumlarda ek Hyaluronik asit uygulaması gerekebilir.

10-Seyrek olarak bildirilen diğer yan etkiler; enjeksiyon yerinde abse oluşumu, enjeksiyon yerinde (yüz bölgesinde) selülit dahil enfeksiyon meydana gelmesi, stafilakok enfeksiyonu, geç granülom oluşumu, alerjik reaksiyon, ürtiker gelişimi, deri hipertrofisi, atrofi, anjiyoödem, telenjiektazi.

Nodüllerin meydana geldiği bölgeler için veya geç granülom oluşumu için yapılacak tedavide, lezyon içine çok sayıda kortikosteroid veya benzeri ajanların enjeksiyonu ya da elektif eksizyon uygulanabilir.

YAN ETKİLERİ AZALTMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER:

1-Tedavi alanına buz uygulanması gerekir. (Buz, deriyle doğrudan temas etmesini engelleyecek şekilde uygun bir bez içine konarak uygulanmalıdır).

2- Tedavi edilen alanlara ürünün eşit şekilde dağılmasını sağlamak için, derinlemesine masaj yapılması önemlidir. (Deri yüzeyi üstündeki sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olabilmek için, uygun bir krem kullanılması yararlı olur).

3-Tedaviden sonra doğal-görünen bir düzeltmenin sağlanabilmesi için, hastanın tedavi edilen bölgeye bir kaç gün (En az 3 gün) düzenli olarak masaj yapması gerekir.

UYARI:

Burada verilen bilgiler önerilen uygulama hakkında riskler, alternatif tedavileri açıklamaya yöneliktir. Ancak burada bahsedilen uygulama ya da alternatif tedavilerin karşılaşılabilecek risklerin tamamını içerdiği düşünülmemelidir. Plastik cerrahınız belli bir hasta ile ilgili olarak ya da tıbbi bilgilerine dayanarak size farklı bilgiler verebilir. Bu bilgi formunun standart ya da sabit bir tıbbi uygulama hakkında tüm olasılıkları ya da gerçekleri içermesi amaçlanmamıştır. Tıbbi uygulama standartları her hastanın kendi durumuna göre uyarlanmakta olup, tıbbi bilimsel birikimlerin ve teknolojinin ilerlemesiyle sürekli bir değişim içinde olup gelişmektedir. Yukarıda belirtilen tüm hususları ve bilgileri dikkatle okumanız ve tüm sorularınızın bu formu imzalamadan önce cevaplanması çok önemlidir.

Paylaş: