BEN ALMA

DANIŞMA FORMU

BENLER

Benler insan vücudundaki gelişim nedeni tam olarak bilinmeyen farklı koyuluk tonlarında renkli yassı veya kabarık yapılardır. Doğum lekeleri ile damar genişlemeleri benlerden ayrı değerlendirilir. Benler genellikle ilk 20 yıl içinde ortaya çıkar, 1% doğumda benlere rastlanabilir. Doğumsal olanlar minör malformasyonlar olarak değerlendirilirken sonradan gelişenler derinin çeşitli hücrelerinden (melanositler vb) köken alan iyi huylu kitleler olarak kabul görür. Bir insan vücudunda ortalama 20-80 civarında ben vardır. Genetik yatkınlık görülür. Güneşe maruziyetin ben oluşumunda etkisi olduğu düşünülmektedir. Nadiren benlerden kanser gelişimi görülebilir, bu nedenle ben özelliklerinde değişme göz ardı edilmemelidir.

Aşırı güneş ışığı maruziyeti, benlerin sürekli tahriş edilmesi (kurcalama, her tıraş sırasında kesilme, tıbbi olmayan yöntemlerle beni yok etmeye çalışmak gibi) genetik yatkınlık benzeri sebeplerle benlerden deri kanseri gelişimi görülmektedir. Bir benin kansere dönüşümünü düşündüren değişimler: hızlı büyüme, şekil değişikliği, kabarma, kaşınma, renk değişimi, koyulaşma yada alacalanma, çevre deri renginde açılma ve kanamadır.

Bazı benler kansere dönüşebilir. Bu kanserlerin bazıları çok kötü huylu olabilir. Bu nedenle benlerdeki değişimlere dikkat edilmeli, şüphelenilen durumlarda vakit kaybetmeden teşhis ve tedavi amacıyla Estetik Cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

İnsan vücudunda çok sayıda ben vardır. Özellikle yüzdeki benler sosyal sebeplerle bireyi rahatsız edebilir. Bireyin de benlerini kurcalama riskini de göz önüne alarak alınmaları önerilebilir. Ancak tüm benlerin aldırılması sadece ailevi deri kanseri yatkınlığı olan bireylerde, gerçekten kansere dönüşme riski yüksek olan benlerde (örn, doğumsal kıllı dev nevüs) düşünülmektedir. Bu nedenle ben alımı öncesi uzman doktor tarafından değerlendirme şarttır.

Ben alımı ameliyatı

Benlerin alınması lokal anestezi altında yapılmaktadır. Küçük iğnelerle yeterli miktarda lokal anestetik madde benin etrafına ve altına uygulanır. Kısa sürede o bölgede yeterli uyuşma sağlanır. Ardından yeterli salim çevre doku da ben ile birlikte, tam kat deri, bir kısım deri altı yağ dokusuyla beraber bir elips şeklinde çıkartılır. Böylece bene ait hiçbir parça vücutta bırakılmaz. Bu yöntemle hem ben tamamen uzaklaştırılabilir, hem de benin patolojik olarak tamamen incelenebilmesine olanak tanır. Ben değil de, benzer iyi huylu bir deri kanseri çıksa bile hem tam tanı hem de tam tedavi sağlanmış olur. Kötü huylu deri kanseri gelişmiş ise de, tam detaylı tanı sağlayarak tedavinin doğru yönlendirilmesine olanak verir. Bu nedenle ben alımı sonrası benin patolojik incelenmesi gereklidir. Böyle doğru şekilde ben aldırma kanser riskini arttırmaz, ortadan kaldırır.

Ben çıkarıldıktan sonra yara özel dikişlerle kapatılır. Tüm işlem 30 dk kadar